Haberler

Kansere Karşı Koruyucu Yeni Bir Öge: Skualen

Akdeniz popülasyonlarında yapılan epidemiyolojik çalışmalar, zeytinyağı tüketiminin kanser riskinde azalmaya neden olduğunu göstermektedir.

Zeytinyağının kanser riskini azaltıcı etkisindeki en önemli etmenlerden birinin bileşimindeki yüksek skualen içeriği olduğu düşünülmektedir. Kolesterol sentezinde bir öncü molekül olan skualen, terpenoid ailesine ait doğal bir bileşendir. Hem hayvan modellerinde, hem de in-vitro ortamlarda yapılan çalışmalarda skualenin antikanser, antioksidan, ilaç taşıyıcı, detoksifiye edici özellikleri bildirilmiştir.

Son yıllarda gösterilen başlıca terapötik kullanımı çeşitli kanser türlerinde adjuvan tedavi olmasıdır. Skualen, reaktif oksijen türlerini süpürücü ajan olarak intraselüler oksidatif stresi azaltmakta ve yüksek etkili bir antioksidan olarak görev yapmaktadır. Ayrıca kanserojenik (tekli) oksijen türlerini yok ederek deri yüzeylerini lipid peroksidasyonundan korumaktadır. Deneysel çalışmalar, skualenin çeşitli kanserlerin tedavi süreçlerinde destekleyici olarak kullanılabileceğini, koruyucu etkisinin kanser tedavisi öncesi ve/veya sırasında verildiğinde gözlendiğini bildirmektedir.

 

Tam metni indirmek için tıklayınız.

 

Kaynak:

Rukiye BOZBULUT ve Gamze AKBULUT (Derleme - Gazi Üniversitesi)

https://beslenmevediyetdergisi.org

Yukarı Çık