English EN Turkish TR

Sepetinizde hiç ürün yok.

Ekin Kocadağ

Blog2021 – 2022 Yılı Hasadına Dair;
2021 - 2022 Yılı Hasadına Dair; 1

2021 – 2022 Yılı Hasadına Dair;

Açık,

Dürüst ve

Hesap verebilir olmak en temel düsturumuzdur.

Hijyen kurallarına uymak şartıyla, üretimin tüm aşamalarını fabrikamızda görmeniz mümkündür.

Hem kendi zeytinlerimizi hem de müstahsilin/köylünün zeytinlerini büyük bir özen ve dikkatle işliyoruz.

Kendi zeytinlerimizi 6-26 Ekim 2021 tarihleri arasında topladık. Tayfanın öğlene kadar topladığı zeytinleri, öğleden sonra (13.00), öğleden sonra topladığı zeytinleri de akşamüzeri (16.00-17.00) işledik.

Kendi zeytinimizi hasat ettiğimiz dönemde, çok rahat ve titiz çalıştık. (Yağmur yağmadığı için zeytinler yeterince yağlanmamıştı ve bu nedenle müstahsil/köylü henüz hasada başlamamıştı)

İklim koşullarından ve havanın kurak gitmesinden dolayı zeytinler yeterince yağlanmadığı halde, bir yandan da kararmaya başlamıştı.

“Erken Hasat” olabilmesi için bir an önce zeytin hasadına başlamamız gerekiyordu ve o nedenle zeytin hasadına 6 Ekim’de başladık.

Gerçek anlamda erken hasat yaptığımız için verim beklentimizin oldukça altında kaldı. 100. Kg zeytinden, 12-13 kg yağ ancak alabildik.

Haliyle fiyatlar yukarda kaldı.

Klasik işleme zamanında (genelde Kasım- Aralık- Ocak ayları) verim 100 kg. de, 20-25 kg aralığındadır.

Verimdeki düşüklüğe rağmen, duyusal verilerin (meyvemsilik, acılık, yakıcılık) ve polifenol değerlerinin yüksek olması için, erken hasat bu işin olmazsa olmazıdır.

Günlük olarak işlediğimiz zeytinlerimizi, asit değerlerine göre paslanmaz tanklarımızda dinlenmeye alarak, rastgele alınan örnekleri akredite laboratuvarlarda analiz ettirdik.

İnternet sayfamızda da görüleceği gibi, farklı dönemlerde yapılan analiz değerleri oldukça iyiydi.

Gurme dostlarımızın, her yıl daha kaliteli ürün elde ettiğimizi ve iyi yolda olduğumuz ifade etmeleri cesaretimizi artırıyor.

Ürünlerimizi tattığınız da farkı mutlaka anlayacaksınız.

 

Saygı ve Sevgi ile…

Faris KILIÇ

 

 

 

X