English EN Turkish TR

Sepetinizde hiç ürün yok.

Blog

Zeytin – Zeytinyağı Üretim Aşamaları

Zeytinyağının kullanım amacında farklılıklar olsa da üretim yönteminin temel aşamaları tarih boyunca aynı kalmıştır. Bu değişmeyen zeytinyağı yapım aşamaları; ezme-kırma, yoğurma ve ayrıştırmadır. Aynı zamanda kaliteli zeytin ve zeytinyağı üretimi için zeytinin yetiştirilme esaslarının yanı sıra işletme içerisindeki uygulama esasları da önemlidir.

Zeytinyağı ve Sağlık

Zeytinyağı, zeytin ağaçlarındaki zeytin tanelerinden elde edilen bitkisel bir yağdır. Doğanın mucizesi zeytinyağı karaciğeri temizler, sindirimi kolaylaştırır, metabolizmayı hızlandırır. Aynı zamanda cildi güzelleştirir, saç bakımına olumlu etkileriyle bilinir, diyabete iyi gelir, kan basıncını düzenler ve stresi azaltması gibi daha birçok yararı vardır.

2021 – 2022 Yılı Hasadına Dair;

Hesap verebilir olmak en temel düsturumuzdur.
Hijyen kurallarına uymak şartıyla, üretimin tüm aşamalarını fabrikamızda görmeniz mümkündür.
Hem kendi zeytinlerimizi hem de müstahsilin/köylünün zeytinlerini büyük bir özen ve dikkatle işliyoruz.

Zeytin Ağacının Mitolojik Hikayesi

Eski Yunan’da “geçmişte söylenenlerin tekrar edilmesi” gibi bir anlama gelen mitoloji, belirli bir din, inanış veya kültürdeki insanlık ile evrenin yaratılış ve doğasını, geleneklere özgü inanç ve uygulamaların sebebini açıklamaya yönelik söylencelerin tümünü tanımlamak için kullanılır.

Geçmişten Geleceğe Zeytin Ağacı

Tarihi, günümüzden 8000 yıl öncesine dayanan zeytin birçok efsanenin de kaynağı olmuştur. Nuh Peygamber’den, Antik Yunan’a, Mısırlılardan, Romalılara kadar tarihin her aşamasında zeytin ağacından ve zeytinyağının yararlarından söz edilmektedir.

X